Perime te ziera ne avull
Perime te ziera ne avull

Perime te ziera ne avull

Kuzhint.com

Përbërësit: *2 patate *2-3 karrota *150 gr lulelaker te bardhe *150 gr brokoli *100 gr bishtaja *pak kripe *vaj ulliri *1 dege rozmarin dhe pak majdanoz Pergaditja; Marrim perimet dhe i pastrojm me uje, pastaj i qerojm patatet dhe karotet dhe i presim ne copa si te deshirojm.

Marrim lule lakren dhe brokolin dhe e ndajm ne sopa edhe ktoo sipas deshires dhe te gjitha se bashku i vendosim ne nje ene te thelle qe te ziejn me avull duke i hedhur siper edhe kryp, sipea shijes per nje arom me te mire mund ti shtojm edhe nje dege rozmarin.

Mbasi te jen zier perimet i vendosim ne nje pjat pak me te madhe dhe siper i hedhim majdanoz dhe pak vaj.

Mund te sherbehen ashtu siq jan te ngrohte por edhe mund te konsumohen edhe te ftohta. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : sallata  perime  ziera  avull  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pija çudibërëse me shafranin e Indisë
Keshilla ne kuzhin
Ëmbelsirë me kakao dhe puding