Per femij biskota me dardha
Per femij biskota me dardha

Per femij biskota me dardha

Kuzhint.com

Shume te mira dhe te lehta te pregaditen Përbërësit: Per brumin; *500 gr miell, *2 -veze *1- lug kafeje kripe, *1- lug kafeje sode, *1-lug te vogel peciv * kos sa te na nevoitet. *500 gr dardha * 1 e bardhe e ves *5 luge sheqer Përagatitja: I vejme ne nje tas te gjithe perbersitsi; 500 gr miell, 2 -veze1- lug kafeje kripe, 5 luge sheqer, pastaj ia hedhim kosin e perzier me soden dhe pciven pak nga pak duke e punuar brumin. Me pas e leme menjane te mbuluar per 30 min.

Kur te jete gati e punojme per10 min.

E marim brumin dhe e hapim ne nje pete jo shume te holle me tallus dhe nga ky brum bejm forma te dadhave. (duhet te keni kallep te ketyre formave ) dhe i lyejm me te bardhat e ves vendosim siper gjysma te dardhes te prera si ne foto para se te piqen qe te duken si ne foto. Nxejm furren ne 180 grad dhe i pjekim tegjitha derisa te marrin nje ngjyre te arte. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  femij  biskota  dardha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Portokalli
Kek me portokall
Fëstëkët - Eros dhe Ushqim. Bukuri dhe Mirëqenie