Patelxhana te mbushur---imam bajaldi nga tegatuajm.com
Patelxhana te mbushur---imam bajaldi nga tegatuajm.com

Patelxhana te mbushur---imam bajaldi nga tegatuajm.com

Kuzhint.com

Patelxhana te mbushur---imam bajaldi nga tegatuajm. com

  • 3 patelxhana te zi
  • 500g mishe të bluar
  • 1 qepe te madhe
  • 1 karote
  • 1 spec jeshile
  • 1 domate
  • 1 filgjan oriz
  • Vaj ulliri
  • Melmesatsi--Kripë, Pipër i zi, Majdanoz, veget
  • Krem ajke ose djathe te forte (kaqkavall)

Gatimi:

Ndajini patelxhanët e zi në gjysmë dhe, me një lugë të vogël, ia hekum nje pjes te tulit dhe i vendosim ne uje me limon qe mos te na nxihen Këtë te fundit, (tulin) priteni ne copa te vogla dhe lëreni mënjanë

Ne nje tigan qesim vajin dhe ne te fergojm --qepen. karoten dhe specin te prera ne kube dhe domatet e prera holle pastaj ia shtojm edhe tulin e prer te patelxhanave, mishin dhe i fergojm per 15 min.

Ne fund ia shojm edhe melmesat dhe orizin i fergojm edhe 5 min dhe i largojm nga shporeti..

Marrim patelxhanat i largojm nga uji dhe i shpojm ne disa vende me nje thik pastaj bejme mbushjen si ne foto ndersa pjesen e mbetur e shtrojm ne fund te nje tepsie dhe ne funde i qesim krem ajken siper patelxhanave pak piper krip dhe majdanoze i mbulojm me leter alumini dhe i vendosim ne furre qe te zien ne temperatur 200 grad. dhe 15 minuta pasi te jen zier ia hekim folin dhe i leme qe te piqen ende ne furre deri sa te marri një shtres tëarte sipërsi ne foto.


Fjalet kyqe : gjellera  patelxhana  mbushur  imam  bajaldi  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bakllavë të kuzhinës kosovare.
 Llokuma (petulla) nga Alba Sh Rrahmani
Biskota per mengjes