Patellxhan te zi role te mbushur
Patellxhan te zi role te mbushur

Patellxhan te zi role te mbushur

Kuzhint.com

Perberesit: 200 gr Djathe feta Nje thelp hudher Nje gote e vogel kos 2 Patellxhan Vaj per fergim Krip,piper Pergaditja: Pastrojme patellxhanet dhe i presim ne feta per se gjati

Pastaj patellxhanet e prere ne feta i vendosim ne nje ene te thelle te mbushur me uje te kriposur dhe i lem per 30 minuta ne uje. Mbas 30 minutave i largojme nga uji i kriposur dhe i pastrojme me uje te thjeshte dhe i terim me leck kuzhine (ose pallom kuzhine). Hedhim vaj ne tigan dhe i skuqim ne te dy anet patellxhanet e prere te cilat njehere i sperkasim me krip e piper

(jo shume gjate deri sa te marrin ngjyre kafe te qelet) Pasi ti skuqim i lem te kullojne ne leter kuzhine. Per mbushjen marrim thelpin e hudhres e presim shume imet dhe se bashku me djathin dhe kosin me ndihmen e blinderit i bejme pure. Dhe krejt ne fund marrim fetat e patellxhaneve i mbushim ne fillim me masen e pergaditur dhe me kujdes fillojme i bejme role

Keshtu veprojme deri sa te mbarojne te gjitha fetat e patellxhaneve qe kemi skuqur. Para servimit duhet te qendrojne ne frigorifer 2 ore

Mundeni edhe nje dite para ti pergaditsni. Keshille: Te masa me djathin mos i hedhni krip sepse djathi ka mjaftueshem krip.   Te pergaditura nga TeGatuajm.


Fjalet kyqe : anti  pasta  patellxhan  role  mbushur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Kek te vegjel me marmalate, luleshtrydhe dhe arre kokosi (Receta nga Ervina Saliu)
Embelsir e  shpejt freskuese
Mollët dhe mjalti kthejnë fuqinë