Patellxhan i mbushur
Patellxhan i mbushur

Patellxhan i mbushur

Kuzhint.com

Gatuara nga:

Sidi Diti

perbersit : 1 kg e gjys patellxhan, 2 kokrra qep, 5 kokrra domate, 400 gr mish te grir. hudra, krip, piper dhe vaj.

pergatitja. patellxhanet i hapin si ne fig dhe brendin e patellxhanit e presim ne kubik. me pas grijm imet qepet dhe i hedhim ne tigan me pak uje, qepes i shtojme mishin e grir. dhe me pas domatet te cilat me par i kemi heq lekuren dhe i kemi prer ne kubik. dhe ne fund shtojme brendin e patellxhaneve qe i prem ne kubik. shtojm krip. piper dhe i lem per pak minuta. nderkoh presim hudrat persegjati ne 3 pjes. me harxhin qe kemi ne tigan mbushim patellxhanet duke futur ne mesin e tyre ng 1 ose 2 pjes te hudes, pasi kemi mbaruar se mbushuri patellxhnet mbi to hedhim vaj dhe uje nje menyr qe te zbutet patellxhani. i lem ne furr per 50 min.


Fjalet kyqe : gjellera  patellxhan  mbushur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Çaj nga fara e shalqinit  për gurët në veshka
Biskota kokosi
-Torte kremoze me rende -