Patatet e Hasselback ( Recete suedeze)
Patatet e Hasselback ( Recete suedeze)

Patatet e Hasselback ( Recete suedeze)

Kuzhint.com

Perberesit: 2 patate te medha, 100 gr gjalpe, 100 gr djathe parmezan i grire, 60 gr djathe i tipit gouda i grire me rende nga ana jo e imet fare, 1 thelpi hudher i grire, kripe, piper, 100 ml pana gatimi. Fusim patatet ne frigorifer per rreth 30 minuta.

Pastaj i presim feta feta por pa arritur deri ne fund.

Fusim nje fete te holle gjalpe ne cdo dy te prera patateje e djathin parmezan ne cdo dy feta, pasi e kemi pluhurosur pataten me shume pak kripe e piper.

E fusim ne furre te ngrohte ne 180 ° per 60 minuta.

Pas 45 minutave, hedhim mbi patate dhe djathin gouda te grire(djathin e verdhe).

E leme akoma per 15 minuta ne furre.

Me pas e nxjerrim dhe e sperkaim pataten, me panen e perzier me hudhren e grire. Sherbehet e nxehte.


Fjalet kyqe : gjellera  patatet  hasselback  recete  suedeze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pije për pastrimin e organizmit nga grejpfruti
Tortelini salate
Rafaello