Patate të pjekura me djathë të bardhë
Patate të pjekura me djathë të bardhë

Patate të pjekura me djathë të bardhë

Kuzhint.com

Perberesit:

4 Gota patate te prera ne katrore,

2 Luge gjelle vaj ulliri,

1 Luge qaji thymian i terur,

1 Luge qaji oregani i terur,

3/4 e Luge qajit kripë,

1/8 Luge qaji piper i zi,

Gjysem gote djathe i bardh i coptuar ose i bluar,

3 Luge gjelle leng limoni,

1 Luge gjelle majdanoz i fresket,

Pergaditja:

Furren e nxehim ne 200 Grad.

Tepsin e lyejme me vaj.

Ne nje ene te madhe hedhim patatet me vajin, thymianin, oreganon, kripen dhe piperin.

I perzim mire dhe i shperndajme ne tepsi.

E vendosim tepsin ne furre qe te pjeken patatet 30-35 minuta.

Perderisa jane duke u pjekur patatet marrim djathin e bluar e perzime me lengun e limonit dhe majdanozin.

Nxerrim tepsin nga furra ia hedhim siper masen me djathin dhe e lem ne furre edhe 5 minuta te tjera ne furre.

Te servohet ne pjate menjehere.


Fjalet kyqe : gjellera  patate  pjekura  djathe  bardhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pasul ne tave
Role me mishe e pergaditur nga tegatuajm
QOFTE  ME PERIME