Patate  në furrë  me pana
Patate në furrë me pana

Patate në furrë me pana

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 patate te medha, 500ml pana te lengshme, 100gr djath parmixhano te grire, gjalp kripe dhe piper

Pregaditja e recetës :

Qerojme dhe lajme nen uje te rrjedhshem patatet duke i prere ne feta shume te holla me ndihmen e nje thike apo te nje qeruese patatesh

I vendosim ne nje ene te thelle duke i shtuar edhe panen e kuzhines te lengshme dhe i perziejme mire derisa te gjitha fetat e patateve “te jene veshur” ne pana

Lyejme me gjalp nje tave te rrumbullaket qelqi (ose katrore) dhe formojme me patatet 4 shtresa, i sperkasim me kripe, piper dhe djath parmixhano, shtojme kater shtresa te tjera patatesh dhe keshtu me rradhe derisa te gjithe perberesit te kene perfunduar

Se fundi, e sperkasim siperfaqen me djathin parmixhano te mbetur

I pjekim ne furre te parangrohur ne 175 grade celcius per rreth 1 ore e gjysme derisa patatet te jene zbutur dhe te kene marre nje ngjyre te arte ne siperfaqe


Fjalet kyqe : gjellera  patate  furre  pana  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krempite me biskota
BYREK ME MIELL MISRI DHE PATATE
Mishe pule me kepurdha dhe pure nga Lulja La