Patate me spinaq ne tave
Patate me spinaq ne tave

Patate me spinaq ne tave

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg patate, 250g spinaq, 1 qepë, 2 koka udhër, 100 gr djathi , Salca béchamel, 50 g gjalpë, 40 g miell, Qumësht 500ml

Pregaditja e recetës :

Presim qepet imet ne nje tigan dhe i skuqim me vaje deri sa te marrin ngjyren karamelit.

Marrim spinaqin e pastrojme e presim imet dhe e hedhim ne qepe qe te fergohet pastaj ia shtojme edhe djathin. i qerojme patatet dhe i presim ne fleta te holla i sperkasim me krip dhe gjysen nga to i rendisim ne nje tav katrore njelloj sikurse ne foto. hedhim siper mbushje nga sasia e spanaqit dhe prap rendisim patatet siper.

Pastaj pergadisim salca béchamel me qumesht dhe miell dhe pak krip duke e vluar ne zjarr dhe ia hedhim siper patatevete renditura e rafshojm mire dhe e fusim ne furre per 40 min ne temp 200 grad.


Fjalet kyqe : tradicionale  patate  spinaq  tave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rrepa e kuqe  turshi
Revani e shpejt me sherbet nga  Hava Jusufi
Kanelone