Patate me salsiqe
Patate me salsiqe

Patate me salsiqe

Kuzhint.com

Perbersit; 8-12 salsiqe lope 2 qepë të kuqe, dhe prerë në copa te medha pak piper i kuq djeges 2 luge melmesa 2 luge melmesa disa degë të vogël të rozmarinës 1. 1kg patate të reja, jo të mëdha te përgjysmuar kripë rigon dhe piper i zi 1luge vaj ulliri PËRGATITJA Nxehim furrën në 200 C Vendosim salsiqet në një tigan per ti pjeke me qepë, spërkatim mbi me piper te kuq djeges dhe rozmarinë, pastaj ia shtojm patate të reja te prera per gjysem. sperkatim mirë me kripe melmesa dhe piperi zi, rigon, pak piper i kuq djeges dhe vaj mbi to, dhe i perziejm te gjitha së bashku mirë. E fusin në furrë te nxeht për ta pjekur për 30-40 minuta, i rrotullojm salcice dhe patate në gjate kohes se pjekjes.

Kur salsiqet dhe patatet kanë marre ngjyre të artë në të gjithëa anet dhe jan gatuar mire ateher i hekim nga furra dhe i shërbejm në pjata ashtu te ngrohura.

Per me kuptu me kjart shih foton, Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  patate  salsiqe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Oriz i ferguar ne salce domatesh
Pogaqe te vogla nga Nexha Prebreza-Osmani
Mufinsa me krem pana dhe qershia