Patate dhe domate te pjekura me krem gjize dhe ajvar
Patate dhe domate te pjekura me krem gjize dhe ajvar

Patate dhe domate te pjekura me krem gjize dhe ajvar

Kuzhint.com

Perberesit per nje person:

300 gr patate,

Nje luge gjelle vaj ulliri,

60 gr cherry domate,

2 Dege sherbela,

100 gr gjize,

Nje luge gjelle ajvar djeges,

Pergaditja:

Patate i pastrojme thellesisht dhe i presim ashtu me levore ne feta pak te trasha.

Nxehim vajin ne tigan dhe i fergojme patatet ne temperatur te mesme ne te gjitha anet 10-15 minuta deri sa patate te zbuten.

Domatet i pastrojme dhe gjysmen e tyre e hedhim te domatet ne minuten e 7 te pjekjes.

I hedhim krip dhe piper.

Sherebeln e pastrojme mire dhe fletat e saj i presim ne copa.

Sherebelen e prere e hedhim te patatet dhe domatet ne 2 minutat e fundit te pjekjes.

Gjizen se bashku me ajvarin e perzim mire pastaj i hedhim krip, piper dhe pak sheqer.

Te servohet krem gjiza ne nje ene te vogel duke e vendosur ne pjate se bashku me patatet dhe domate.


Fjalet kyqe : gjellera  patate  domate  pjekura  krem  gjize  ajvar  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbëlsirë dy ngjyrshe me krem karamel
Si bëhet keku
Pide turke vegjetariane