Patëllxhani -vetit e tij si perbers
Patëllxhani -vetit e tij si perbers

Patëllxhani -vetit e tij si perbers

Kuzhint.com

Patëllxhani ulë kolesterinin, mbron zemrën dhe ndihmon ata që vuajnë nga të zënit kaps.

Çfarë është? Perim karakteristik veror (Solanum melongena L) përmban pak kalori dhe ka shumë efekte mbrojtëse.

Mjekësi tradicionale : Që nga shekulli 17 përdornin gjethet e bimëve për terapinë e hemorroideve dhe për djegiet.

Në mjekësinë tradicionale koreate, patëllxhanja e thatë përdorej për terapinë e fruthit, alkolizmit, për qetësimin e dhimbjeve nga reumatizmi dhe nga djegiet.

Njëkohësisht, konsiderohej se të mbronte nga llojë të ndryshëm kanceri dhe dëmtime në tru.

Çfarë mbështesin lajmet e fundit.

Eksperimente të bëra në kafshë treguan se patëllxhani ndihmon për një funksionim të mirë të trurit.

Ashtu si specialistët shpjegojnë, perimja ka efekt andiksodues, gjë kjo që vjen nga lulja (nasunin).

Kjo (nasunin) mbron qelizat e trurit nga oksidimi i rrënjëve të lira.

Për çfarë tjetër na shërben.

Konsumimi i lëngut të patëllxhanit ulë nivelin e kolisterinit “të keq’ në gjak.

Dhe kjo ndodh sepse përmban lëndë konkrete kimike që mbrojnë arteriet.

Gjithashtu, studimi i fundit japonez thotë se lëngu i perimes përmban dëmin e qelizave dhe mbron rritjen e kancerit.

Maskë për gjallërimin e lëkurës.

Qëroni patëllxhanin dhe shtypeni.

Vendoseni në fytyrë dhe në gushë për 20 minuta.

Shplahuni me ujë të vakur.


Fjalet kyqe : llojet  perbersve  patellxhani  vetit  perbers  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Maskë për largimin e shenjave të akneve
Buke shtepie te gatuar me mikser nga  Adelina Mehmeti Hajdari
Krofne ne furre