PASTASHU - Eklera-
PASTASHU - Eklera-

PASTASHU - Eklera-

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

400 ml uje, 100 ml vaj, 300 gr mielle, 1 pluhur paste, 5 veze, Per mbushjen, 5 te verdha te vezes, 10 luge sheqer, 8 luge mielle, 1 liter qumesht, 80 gr margarine, 2 qese sheqer vanile, 150 gr cokollate, 7 luge vaj

Pregaditja e recetës :

Ujin dhe vajin i veni te vlojne dhe pastaj e largon nga zjarri dhe i shton miellin te perzier me pluhur paste.

Pasi e perziejme mire e leme te ftohet gati teresisht dhe pastaj i shtojme vezet nje nga nje duke e perzier brumin qe ten a behet nje mase kompakte dhe pastaj kete brum e qesim ne shirigen e kuzhine ose te tulumbave dhe duke shtyre brumin ne gjatesi prej 7 cm i qesim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje dhe i pjekim ne temperature 180 grade per 30 minuta pa e hapur furren.

Gjate kesaj kohe ziejme kremin per mbushje duke perzier te verdhat e vezes me sheqer.

Nga 1 liter qumesht largojme nje gote dhe pjesen tjeter e qesim te vloj.

Ne vezet e tundura me sheqer qesim qumshtin e ftohet 200 ml dhe miellin dhe pasi e perziejm mire e qesim ne qumshtin qe vlon dhe e perziejme mire derisa te trashet.

Pastaj e largojme nga zjarri dhe duke perzier ia shtojme margarine e perzier me sheqer vanile dhe e perziejme mire derisa te perzihet mire margarina me masen me te verdhat e vezeve.

Eklerat i kemi hjekur nga furra dhe te ftohur i prejme pergjysem per se gjati dhe me shiring kuzhine i mbushim pjesen e mberndshem.

Pastaj i dekorojme me qokollate te shkrire 150 gr qokollate me 7 luge vaj dhe i leme te ftohen mire.


Fjalet kyqe : embelsira  pastashu  ekrlera  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te gatuajm ; Shendetlije
PRESHI-ILAQE I FUQISHEM KUNDER KANCERIT!
Speca të pjekur në kavanoz