Pasta ne furrë me proshutë dhe djathë
Pasta ne furrë me proshutë dhe djathë

Pasta ne furrë me proshutë dhe djathë

Kuzhint.com

Përbërësit

1 patëllxhan,

2 domate,

150 g djathë feta,

4 feta buke,

majdanoz,

kripë për shije,

100 g proshutë,

Pergaditja;

Patëllxhanin dhe domatet i prejm në feta.

Fetat e patëllxhaneve i fergojm në vaj në të dy anët pak.

Perziejm vezët, të shoqëruar me kripë dhe majdanoz ne ne pjate.

Fetat e Bukës i rrotullojm ne vezë e perziera dhe i skuqim në vaj të nxehtë në të dy anët sa temarrin nje ngjyre te artë.

Bejm renditjen si ne foto dhe vëne ne fillim fetat e bukes domatee e prera, proshutë dhe djathë feta në mes gjethe borzilok ose zarzavate të tjera, dhe feta patëllxhan siper si ne foto.

Lyejm siper pak me vaj dhe i vendosim në furrë te nxeht ne 180 grad C dhe piqen për rreth 7-9 minuta.


Fjalet kyqe : gjellera  pasta  furre  djathe  proshute  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

TORTE TIRAMISU nga tegatuajm
Torte me tri shtersa
Si ta zhdukim njollën nga një veshje