Pasta me sos dhe perime
Pasta me sos dhe perime

Pasta me sos dhe perime

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 qese pasta, 1 qepë e bardhë, 1 qepë e kuqe, 1 thelp hudhër, 1 spec, 1 domate, 1/2 Patëllgjan, 1/2 Kungulleshkë, 1 Karrotë (e grryer imët)

Pregaditja e recetës :

Pastat (makaronat) i ziejme në ujë, pak vaj dhe kripë.

Perimet i fërgojmë të gjitha, pasi të fërgohen mirë i shtojmë 3-4 lugë schmand/halta/hopla (njëra nga këto, sipas dëshirës), e përziejmë vazhdimisht deri sa të trashet mjaftueshëm (shih tek foto 3).

Pastat e ziera i vendosim në një pjatë, dhe i shtojmë nga sosi me perime, sipas dëshirës.

Foto dhe recet e derguar nga Liridona Çeta


Fjalet kyqe : gjellera  pasta  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patate furre me pana
Mrekullit e manaferrave
Torte me jogurt dhe kokos