Pasta flora
Pasta flora

Pasta flora

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500g miell , 200g gjalpë , 200g sheqer , 2 vezë , 1,.5g sodë, 50g ujë , 250g marmelatë , 1/2 të verdhë veze për lyerjen mbi sipërfaqe

Pregaditja e recetës :

Gjalpi i zbutur përzihet me sheqerin derisa të zbardhet.

Kjo masë përzihet me miellin e situr me sodë buke dhe ujin.

Në këtë mënyrë përgatitet brumi, por brumi nuk duhet të përzihet shumë, sepse bëhet elastik.

Brumi hapet me petës në tavolinë me trashësi 7-8 mm.

Mbi këtë petë shtrohet një shtresë me marmelatë të zbutur dhe të kaluar në sitë.

Peta mbështillet në formë roleje, shtypet nga sipër, lyhet me vezë të holluar me pak ujë.

Tava duhet të jetë e lyer me pak gjalpë.

Piqet në furrë me temperaturë 200-220 C për 30-35 min.


Fjalet kyqe : embelsira  pasta  flora  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Receta e ditës | Ëmbëlsirë me portokall
Tortë shtresore
Pite e veqant e zbuluar