Pasha qofte
Pasha qofte

Pasha qofte

Kuzhint.com

Përbërsit:

250 gr mish i grire qengji,

1 qepe e madhe e grire holle,

4 luge gjelle oriz,

1 te bardhe veze,

1 luge gjelle gjalp pa kripë,

3 gota ujë,

majdanoz te fresket te grire imët,

piper i zi i sapo bluar ose i bluar me par.

Per salcen me veze dhe limon:

2 te verdha vezesh,

Lengun e 1 limoni,

1 gote uje,

gjalp te shkrire per sperkatje.

Pergatitja:

Ziejme orizin ne nje tenxhere me 3 gota uje per rreth 10 minuta, e kullojme mire dhe e vendosim ne nje enë.

Shtojme qepen, mishin e grire, te bardhen e vezes, kripe, piper te zi tesapobluar, majdanoz dhe i perziejme shume mire.

Me duar te lagura, formojme topa te vegjelme madhesine e nje arre.

Ne nje tjeter tigan hedhim rreth 2 gota uje, gjalp, kripe dhe qoftet mesiper duke i gatuar nezjarr mesatar per rreth 30 minuta.

Per te pregatitur salcen e limonit, rrahim ne nje tas te verdhat e vezes me lengun e limonitdhe ujin.

Ja shtojme dalengadale tenxheres ku kemi ziere qoftet e vogla dhe i perziejme medelikatese.

E sherbejme supen te ngrohte te sperkatur me pak gjalp te shkrire.


Fjalet kyqe : pasha  qofte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dieta me karota për të larguar kilet e tepërta Kategoria
Si ti largojme lyrthat ne trup!!!
Krepa (pallaqinka) me nutella