Panine te mbushura me djathe
Panine te mbushura me djathe

Panine te mbushura me djathe

Kuzhint.com

Perbersit: 1 kg mjell. 2 kokra veze. 100 gr kos. qumesht i vaket sa te mare brumi. kripe. 20 gr maja e thate. djathe i bardhe per mbushjen. Perbersit; Shtojme mjellin ne nje ene te thelle, ne mes hedhim vezet dhe kosin.

Majane e shperndaje ne te gjithe mjellin, shtojme kripen, me pas pak nga pak qumesht deri sa te behet nje brume i forte (elastik).

Leme brumin reth dy ore te fryhet, me pas keputim ne toptha sa nje koker veze, e hapim me ndihmen e duarve vendosim ne mes djathin, mbledhim mire nga te gjitha anate mos na dale mbushja, me pas i renditim ne tepsi te lyer me vaj, i leme reth 30 minuta te fryhen, i lejme me nje te verdhe veze nga siper.

Pjekim ne 200 gr celcius deri sa te skuqen, me pas i mbeshtjellim me nje pecete te paster. Ju befte mire


Fjalet kyqe : brumera  panine  mbushura  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe te vogla me djathe
Pogaqe me djathë dhe spinaqë
Tave e shpejt me domate dhe djathe feta