Panine të vogla
Panine të vogla

Panine të vogla

Kuzhint.com

Përbërësit ;

  • mielle sipas nevojes
  • 250 ml qumështe te vaket
  • 5 lug gjelle vaj
  • 2 veze
  • 1 pako me kfasac
  • kripe sipas shijes
  • 1 luge sheqer
  • arre muskati
  • kanell

Përgatitja;

Me te gjithe perbersit e me siper e gatuajm brumin dhe e leme qe te dyfishohet pastaj nga brumi i ndajm kuleqe te barabart dhe i renditim ne nje tepsi te lyer me gjalp ose te shtruar me leter.

Pasi te kemi perfundu me te gjithe brumine i lem edhe nje her qe te fryen dhe para se ti vendosim me u pjek i lyejm siper me veze te perzier me qumesht dhe i I pjekim ne 200 grad deri sa te marrin nje ngjyre te arte si ne foto..


Fjalet kyqe : brumera  panine  vogla  qumesht  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te heqim levoren e vezes ne menyren me te lehte (Video)
Torte me qumesht nga Arta
Kroasan (kifle) nga tegatuajm