Pandispanj e gatuar nga ne tegatuajm
Pandispanj e gatuar nga ne tegatuajm

Pandispanj e gatuar nga ne tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit;

7 veze, 7 luge gjelle sheqer1. 5 got e ujit me miell, 1 peciv,

Përgatitja:

Ne fillim ndajm te bardhat nga te verdhat e vezeve.

Ne nje ene te thelle i qesim te bardhat e vezeve dhe i rrahim me mikser per 10 minuta pastaj ia shtojm sheqerin dhe prap i rrahim edhe 5 minuta dhe ne fund ia qesim edhe te verdhat e vezeve njeher gjysmen duke i rrahur dhe prap ia qesim edhe gjysmen tjeter i rrahim edhe 3 minuta.

Shihni foton qe te orientohuni.

Pasi ti kemi rrahur mire vezet ia qesim millin e perzier me peciv nje nga nje luge duke e perzi tani me lug ose tel kuzhine qe mos ta humb volumin

Nasen e fituar e qesim ne nje tepsi katore ose te rrumbullaket te shtruar me leter per pjekje e rrafshojm mire dhe e pjekim ne furre te nxeht ne 190 grad per 25 -30 minuta gjithmon duke e kontrolluar me nje rremojs apo thike se a eshte pjekur ne te gjitha anet.

Receta nga ne tegatuajm


Fjalet kyqe : embelsira  pandispanj  gatuar  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lulet që janë të përjetshme
Gurabija me portokallë
Torte me jogurt dhe kokos