Përpeq i shijshm
Përpeq i shijshm

Përpeq i shijshm

Kuzhint.com

Përbërësit:

7-8 petë të holluara,

150 gr gjalpë,

300-500 gr djathë taze,

500 gr presh,

Ajkë ose gjysmë teglle mazë,

0. 5 l qumësht,

1 lugë krypë.

Përgatitja:

Në një enë të thellë I përzijmë vezët, dhjathin, preshin, ajkën dhe kripën.

Në tepsinë e lyer me gjalpë i shtrijmë 2 deri 3 petë të spërkatura me yndyrë dhe me qumësht.

I shtojmë petat e mbetura të coptuara me dorë pastaj e hedhim perzierjën e djathit me vezë dhe ajkë.

Pasi që i hedhim sipër yndyrën dhe qumështin, përpeqin e fusim në furrë të nxehtë dhe e pjekim për ne 200 grad për afër 30 min.


Fjalet kyqe : brumera  perpeq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Role me kokos dhe zhele bonbona
Qipsa ne kushte shtepie
Ekstrakt VANILJE ne kushte te shtepis