Pancakes kungulle( Frittelle di Zucca)
Pancakes kungulle( Frittelle di Zucca)

Pancakes kungulle( Frittelle di Zucca)

Kuzhint.com

Përbërësit

- 500 gram kungull të freskët

- 250 gram miell të bardhë

- 1 lugë çaji pluhur pjekje

- 100 gram sheqer

- 1 portokalli

- Sheqeri pluur ose kanellsips shijes perdekor

Përgatitja:

Pastërojm dhe e prejm kungullin në kube, dhe e vendosim ne tepsi me letër ne furrë në 200 gradë qe te piqet për rreth 30 minuta.

Pasi te pjeket e shtypim ne nje ene dhe pastaj ebashkojm me 3 vezë, sheqer, lëkurën integruarte portokallitdhe e spërkatim me kanellë.

Perziejm mirë te gjithe perbersit dhe në fund ia shtojm miellin dhe pluhurin per pjekje.

Në një tiganvajin dhe e vendosim ne ngrohje pastaj marrim nga masa e brumit dhe formojm topa me dy luge me madhësinë e një arre dhe pastaj e qesim qe te forgohet në vaj.

Sa më shpejt që ata te marrin ngyre të artë, i hiqni nga vaji dhe i vendosim në një pjatanc te shtruar meleter kuzhine,

Shërbehen te nxeta siq jan ose edhe te spërkatura me sheqer pluhur ose kanellë!

Foto e Frittelle di Zucca nga Zonjat Lili dhe Vele


Fjalet kyqe : brumera  pancakes  kungulle  frittelle  zucca  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbëlsirë me biskota
Gullash me pure domatesh
Njollat e verdha te thonjtë, ja si ti heqim