Paçë e shijshme nga Drita Shefketi
Paçë e shijshme nga Drita Shefketi

Paçë e shijshme nga Drita Shefketi

Kuzhint.com

Pergaditja;

Ne fillim e ziejm mishin e lopes me uje. kryp ose melmesa ne nje tengjere

Per kete gatim pedorim pete te gatshme te bakllaves ose edhe te gatuara vet te cilat i renditim ne tepsi siper njera tjetres duke i lyer me gjalpe ne mes petave dhe pastaj e pjekim ne furre te nxeht

Pasi te jen pjekur petat marim leng nga mishi i zier i lopes qe preferohet me shume dhe e qesim siper petave qe te zbuten pastaj e fusim ne furre te nxeht pak qe te rrije 5 minuta jo ma shume.

Pastaj e hekim nga furra dhe siper i qesim kos me hudher te perzier ngapak, mishe te zier me pare te formuar ne copa si dhe mundeni edhe ti qitni edhe veze te ferguara dhe prap e vendosim edhe pak ne furr dhe pastaj e hekin nga furra dhe e sherbejm ashtu te nxeht.

Pergaditeni se eshte shume e shishme.


Fjalet kyqe : brumera  paqe  drita  shefketi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sheqerpare
 Salate dietike me thjerreza te kuqe
Torte me banane dhe qokollad