Orize me mishe
Orize me mishe

Orize me mishe

Kuzhint.com

Perberesit:

600 gr Mishe lope,

5 Luge gjelle vaj,

2 Luge gjelle piper i kuqe pluhur,

Nje luge qaji piper i kuqe pluhur (djeges),

500 ml Leng supe,

Nje luge gjelle majoran,

2 Thelpi hudhre te prere imet,

350 gr Oriz,

Nje luge gjelle mielle,

Pergaditja:

Mishin e presim ne katrore me permasa 3x3 cm.

Qepeve ia largojme levoren dhe i presim imet.

Ngrohim vajin ne tigan pastaj i shtojme qepet dhe i fergojme duke i perzier vazhdimisht.

Ia shtojme edhe mishin.

Ulim temperaturen dhe e pjekim mishin per disa minuta pastaj ia shtojme piperin pluhur si dhe lengun e supes.

I hedhim majoran, hudhren dhe kripen.

Mbyllim enene me kapak dhe ne temperatur te ulet e lem te zihet 40 minuta.

Nderkohe ziejme edhe orizin.

Perzim miellin me 2 luge gjelle uje dhe krejt ne fund te zierjes se mishit ia shtojme edhe e lem perpak minuta mbi zjarre deri sa te trashet lengu.

( te perzihet vazhdimisht)

Ia shtojme edhe orizin e zier.

Perzime gjellen per 3-4 minuta dhe e largojme nga zjarri.

Gjella eshte e gatshme per tu servuar.

Quelle: www. chefkoch. de


Fjalet kyqe : gjellera  orize  mishe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kadaif me muhalebi
Torte me limon e bere nga Albana Osmani
Receta baze per tarta