Oriz me qumësht dhe fruta pylli
Oriz me qumësht dhe fruta pylli

Oriz me qumësht dhe fruta pylli

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

150 gr fruta pylli, 1/2 l qumësht, 2 luge mjaltë, 120 gr oriz, 1 bustin vanilje, 100 gr ajke qumësht

Pregaditja e recetës :

Ne një ene hidhni vaniljen dhe me pas shtoni qumështin.

Ziejeni dhe shtoni orizin, përziejini dhe lëreni te zieje orizi me zjarre te vogël për 15 minuta, bashkoni mjaltin dhe me pas lëreni te ftohet.

Shtoni ajkën dhe gjysmën e frutave te pyllit ne fundet e kupave, mbulojini me një shtrese oriz dhe përfundoni me frutat e pyllit qe ju kane mbetur.

Nëse ju pëlqen mund ta dekoroni me lëkurë limoni.


Fjalet kyqe : embelsira  oriz  qumesht  fruta  pylli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

C'fare eshte kuskus (cous-cous)
Salce me peshk tuna
Si ta kemi  nje fytyr te paster pa akne (puqrra)