Oriz me pule ne tav
Oriz me pule ne tav

Oriz me pule ne tav

Kuzhint.com

Perbersit; 1 kokerr qepe 1 thalb huder 3 karrota 1/4 filgjani me vaj ulliri 2 filgjana oriz per pilaf pule gjysma rigon krype piper i zi Pergaditja; Ne fillim vendosim pulen e coptuar qe te zije per 30 min, pastaj e heqim nga tengjeria dhe e vendosim e nje pjate te kulloj pak Pastaj grijme qepen ne copa te vogla, karoten e presim rripa te zgjatur, pastaj e presim ne mes dhe i bashkojm me qepen Ne nje tengjere hedhim vajin sa te ngrohet pak hedhim copat e pules dhe i skuqim pak ne te dy anet pastaj hedhim karroten bashke me qepen edhe ato i skuqim avash deri sa te zbuten, pastaj ne nje tave mesatare e hedhim orizin e lar deri sa te mbulohet siperfaqja e saj pa e perzier, pastaj ne fund hedhim lengun e pules ku e kishim zier me perpara, hedhim kripen rigonin piperin sipas deshires si dhe pulen e coptuar dhe, i leme te zien per 25 min, dhe 5 min pa e hequr nga furra hedhim hudren qe e kemi prer holle, Gatujeni eshte me te vertet shum shishme!


Fjalet kyqe : gjellera  oriz  pule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir BOSNJA VANILJA
Embelsir  me krem te bardhe
Torte e shpejte me dredheza