Oriz me pulë në tavë
Oriz me pulë në tavë

Oriz me pulë në tavë

Kuzhint.com

Perbersit;

1 kokerr qepe,

1 thalb huder,

3 karrota,

1/4 filgjani me vaj ulliri,

2 filgjana oriz per pilaf,

pule gjysma,

rigon, krypë,

piper i zi.

Pergaditja;

Ne fillim vendosim pulen e coptuar qe te zije per 30 min, pastaj e heqim nga tengjeria dhe e vendosim e nje pjate te kulloj pak.

Pastaj grijme qepen ne copa te vogla, karoten e presim rripa te zgjatur, pastaj e presim ne mes dhe i bashkojm me qepen

Ne nje tengjere hedhim vajin sa te ngrohet pak hedhim copat e pules dhe i skuqim pak ne te dy anet pastaj hedhim karroten bashke me qepen

edhe ato i skuqim avash deri sa te zbuten, pastaj ne nje tave mesatare e hedhim orizin e lar deri sa te mbulohet siperfaqja e saj pa e perzier, pastaj ne fund hedhim lengun e pules ku e kishim zier me perpara, hedhim kripen rigonin piperin sipas deshires si dhe pulen e coptuar dhe, i leme te zien per 25 min, dhe 5 min pa e hequr nga furra hedhim hudren qe e kemi prer holle.

Gatujeni eshte me te vertet shum shishme!


Fjalet kyqe : gjellera  oriz  pule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimet e shendetshme per syte
Panine te mbushura
Pogaqe (kifle) me gjem nga maku