Oriz i ferguar ne salce domatesh
Oriz i ferguar ne salce domatesh

Oriz i ferguar ne salce domatesh

Kuzhint.com

Perberesit: 300 gr Oriz Krip 100 gr Djathe 7 Fleta magdanoz 1 Qep 1 Luge qaji + 3 Luge gjelle Vaj 2 Luge gjelle Therrime buke 2 Luge gjelle miell 2 Veze Piper 370gr Salc domatesh me ereza (e gateshme) Pergaditja: 1.

Orizin e ziejm ne uje te vluar dhe me krip sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Djathin e bluajm ne rende.

Magdanozin e pastrojme dhe e presim per se gjati imet.

Nje luge qaji magdanoz e lem anash per dekor.

Qepen e qerojme dhe e presim ne kube imet. 2.

Kullojme orizin dhe e lem pak te ftohet.

Hedhim ne tigan nje luge qaji vaj dhe i fergojme pjeket per 2-3 minuta pastaj i largojm e i lem ne nje ene te thelle pastaj ia hedhim magdanozin, djathin, 2 luge gjelle therrime bke, orizin, miellin, vezet dhe e ngjeshim masen me duar.

I hedhim krip e piper.

Nga kjo mase nxerrim 12 toptha dhe i bejme si pete te vogla me duar. 3.

Hedhim 3 luge gjelle vaj ne tigan dhe i fergojme petat nga te dy anet 4 minuta pastaj i largojme dhe i lem se pari mbi nje leter kuzhine pastaj i lem ne nje vend qe te qendrojne te nxehura. 4.

Salcen e nxehim mbi shporet.

Dhe ne fund i vendosim petat nga orizi ne pjate dhe siper i hedhim salc domatesh dhe pak magdanoz per dekor. Burimi: www. lecker. de Perkthimin e ka bere >>>http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : gjellera  oriz  ferguar  salce  domatesh  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me kakao dhe coca cola
Nëna!    Gjeja me e shtrejte ne jete;
Supë peshku me perime