Omlet me banane
Omlet me banane

Omlet me banane

Kuzhint.com

Per nje porcion ju nevojiten:

  • 1 Banane
  • 1 Luge gjelle leng portokalli
  • 1 Luge qaji sheqer pluhur
  • 2 Ve
  • 1 Luge gjelle uje
  • 1/4 Luge qaji krip
  • 1 Luge gjelle buter/gjalp
  • 2 Luge qaji sheqer i perzier me kanell

Pergaditja:

Per mbushjen e omletit : Qerojme bananen, e presim ne feta dhe e perzijme ne nje ene te vogel bashke me sheqer pluhurin dhe lengun e portokallit.

Per pergaditjen e omletin: Ne nje ene tjeter hedhim vezet.

Ia shtojme ujin, kripen dhe i rrahim me tel kuzhine.

Vendosim tiganin mbi zjarre dhe ia hedhim gjalpin.

Pasi te jete shkrire gjalpi hedhim ne tigan nga masa me vezet sa eshte tigani i madhe dhe e lem te piqet omleti ne temperatur te ulet ngadal (5 minuta).

Pasi te jete gati omleti e vendosim ne pjate.

Bananet e pergaditura me heret i hedhim ne gjysmen e omletit pastaj me pjesen tjeter te omletit e mbulojme.

Dhe ne fund siper omletit e sperkasim me sheqer te perzier me kanell.

E pergaditur nga: www. tegatuajm. com


Fjalet kyqe : embelsira  omlet  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Hudhrat e mbira përmbajnë akoma më shumë antioksidantë. Mos i hidhni
Musake me patate
Revani me arra dhe sherbet