Omeletë Me Fileto Pule
Omeletë Me Fileto Pule

Omeletë Me Fileto Pule

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 vezë 1Fileto pule, 1 Spec të verdhë, 1 spec i kuq, 1/2 patellxhani, kripë dhe piper i fresket, pak qumësht, majdanoz i copëtuar dhe vaj ulliri

Pregaditja e recetës :

Lahen specat dhe patëllxhani dhe i presim në kubik të vogel

Presim fileton pules në copa të vogla

Në një tigan qe nuk ngjit hedhim pak vaj ulliri dhe lejm të nxehet

Pastaj vendosim copa pules, skuqim derisa te marrin ngjyre

Hiqim fileton e pulës nga tigani dhe e vendosim në një pjatë të vogël

Në të njëjtin tigan, ngrohim pak vaj ulliri dhe skuqim specat dhe patëllxhanin te copëtuar

Kur perimet janë gatuar, i heqim dhe keto nga tigani sipas rradhes

Në një tas, rrahim vezët me pak qumësht, shtoni kripë dhe piper

Pastaj i hedhim vezet në tigan dhe lejme omëletën te gatuhet

Kur te jete gjysem gati, e vënë fileton e pulës me perime në njërën anë të omëletës dhe e mbulojme me gjysmën tjetër

Servirim omëletën e mbushur në një pjatë dhe shtoni pak majdanoz copëtuar persiper

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : brumera  omelete  fileto  pule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pastroni gjakun me verë dhe hudhër
Toptha me kokos
Mufins me miellë misri nga tegatuajm