Njoki ne salce djeges me burznica dhe domate
Njoki ne salce djeges me burznica dhe domate

Njoki ne salce djeges me burznica dhe domate

Kuzhint.com

Perberesit:

1 Qepe, 1 Thelp hudhre, 1 Spec i kuq djeges, 1 Lufe gjelle vaj, 2 Luge gjelle zhele me shije bruznice (e kuqe),

250 gr Salce e gatshme domatesh, 75 gr Bruznica te terura, 30 gr Arra, 4 Luge gjelle vaj ulliri,

Pak krip, 3 Dega rosmarin, 500 gr Njoki,

Pergaditja:

Qepen dhe hudhren e qerojme dhe e presim ne katror te imet.

Marrim edhe specin e kuq ia largojme farat e pastrojme me uje dhe e presim imet.

Hedhim vaj ne tigan e lem te nxehet pastaj ia hedhim qepen, hudhren dhe specin.

I lem qe te pjeken pastaj ia shtojme salcen e domates, zhellet dhe bruznicat e terura e i lem 3-5 minuta qe te zihen.

I hedhim krip.

Arrat i coptojme.

Rosmarinen e pastrojme me uje dhe e lem te kullohet.

Marrim nje tigan tjeter i hedhim vaj dhe e nxehim.

Shtojme njokin dhe i pjekim deri sa te skuqen dhe ne fund ia shtojme arrat dhe rosmarinen.

I hedhim kryp.

Marrim pjaten e vendosim se pari njokin ne mes dhe siper i hedhim salcen e domatesh te pergaditur me larte.


Fjalet kyqe : gjellera  njoki  salce  djeges  burznica  domate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kroasan  me proshutë dhe krem
Ëmbëlsirë me kremë
EKLER