Nje gjell e shishme>>Torte e kripur<<
Nje gjell e shishme>>Torte e kripur<<

Nje gjell e shishme>>Torte e kripur<<

Kuzhint.com

Perbersit per pure;

 • 1 kg patate ose pure te gateshme
 • pak krip pak vaj dhe
 • uje per te ber pure
 • 100 gr pershut
 • 2 vez

Perbersit per masen me mishe;

 • 1/2 kg mish i bluar
 • 2 qepe
 • 1 specpa djeg
 • 1/2 spec djeges
 • 2 karota
 • 3 domate ose edhe salc te domateve
 • vaj per kuaverdisje
 • te gjitha melmesat qe deshironi
 • krip sipas shijes

Per dekorim;

 • 200 gr djathe kaqkavall
 • 50 gr pershut te grir ne kocka te vogla

Pergaditja;

Ne fillim i qesim qe te ziejn patatet e qeruara dhe te prera ne kube qe te zien me shpejt, por bene edhe pure te gatesh me mire dhe me me shpejtia qesim pershuten e grir dhe 2 ve melmesadhe kryp sipas shijes dhe e perziej mire.

Pastaj fillojm me pregaditjen e mases prej mishit.

Hedhim në tigan pak gjalpë ose vaj dhe ne te grijmë qepën, specat, karotat dhe i kaverdisim pastaj ia hedhim domatet e prera imet pak kepurdha edhe keto te prere imet piperin e kuq pastaj ia shtojm mishin e bluar e perziej dhe ia qesim te gjitha melmesat dhe e lejm qe te ziej ngadalë, por në temperaturë mesatare.

Në kohën që do t'u hedhim masen e pregaditur nga mishi i bluar, dhe puren duhet të kemi gati djathin kaçkavall të grirë dhe gjalpë i freskët, të cilat i hedhim përsipër kur do tëpiqen.

Renditja ne tepsi;

Marrim masen me mishe qe e kemi pregadit me pare dhe e rrafshojm ne tere siperfaqen e tepsis te lyer me vaj s dhe mbi te qesim puren e pregaditur me pershut qe e kemi prer ne copa te imta (shih foton)dhe i renditim mbi masen me mishe si ne foto ku mbi to vendosim djathin kaçkavall të grirë ne rende dhe disa copa pershut te grir ne kocka te vogla ne tere siperfaqen. dhe duke e futur per pjekje ne furre te nxeht ne 200 grad.

Pasi te jet pjekur e jekim nga furra dhe e servojm te nxeht. (gjithmon per ecurin shih foton).

Ju beft mire!

Burimi: http://sinfeycook. blogspot. de/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  gjell  shishme  torte  kripur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Petulla
Keke me arra dhe çokollade
Krelan(proja) me miellë misri