Nje diet 7 ditor me grejfrut per te humbur peshe
Nje diet 7 ditor me grejfrut per te humbur peshe

Nje diet 7 ditor me grejfrut per te humbur peshe

Kuzhint.com

Dietë me grejpfrut qe mund ti humb 5 kg për 7 ditë

Falë dietës me grejpfrut lehtë mund të humbasin 3-5 kg gjatë javës.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminave, grejpfrut do tindihmon trupit për të luftuar virusin, sidomos në dimër dhe pranverë, kur shumë njerëz vuajnë nga mungesa e vitaminave.

Vitamina C, e cila përmban sasi të mëdha në grejpfrut, është një antioksidant i mirë për lëkurë të shëndetshme dhe per flokët.

Ne grejpfrut janë gjithashtu të pranishëm vitaminat B,

A dhe R.

Nëse rregullisht hani grejpfrut, kjo do të çojë në normalizimin e sistemit të tretjes, rregullojnë shërimin në mëlçi, normalizon presionin e gjakut.

Gjithashtu, grejpfruti është i dobishme për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Kush nuk duhet të mbajë dietë grejpfrut:

Nëse keni gastrit ose ulçera të stomakut ateher dieta me grejpfrut nuk është për ju.

Gjithashtu, të jenë të kujdesshëm në qoftë se ju jeni postmenopausal, si disa studime sugjerojnë një lidhje në mes të marrjes ditore të grejpfrut si dhe kanceri i gjirit në gratë në këtë periudhë.

Përveç kësaj, grejpfrut mund të hahet në kombinim me medikamente të caktuara, kështu që së pari bisedoni me mjekun tuaj.

Si të humbim peshë me ndihmën e një grejpfrut?

Rregulli bazë është se ju duhet të hani fruta si gjysmë grejpfruti para çdo vakti, kështu që ajo mund të prodhojë fermente per te djegur yndyrë..

Leja përp te ngren mishe eshte vetëm pak dhe peshk të ulët-yndyrë.

Ndalohente konsumoni : sheqer, kripë, salcat, erëza, përveç speca të kuq te ëmbël.

Ju mund të pini çaj jeshil, kafe të freskët pa sheqer në sasi të vogla deri në 1. 5-2 litra ujë të qetë.

Mëngjesi: një gjysmë grejpfrut apo ishtrydhur-lëng grejpfruti, 50 g proshutë, kafe ose çaj.

Dreka: një gjysmë grejpfrut, sallatë perimesh me lëng limoni (perimesh që nuk përmbajnë shumë niseshte dhe zarzavate), kafe ose çaj.

Darka: një gjysmë grejpfrut, i zier ose i pjekur në skarë mishe i pjekur (150 gram), sallatë jeshile me lëng limoni (200 g), çaj.

Mëngjesi: një gjysmë grejpfrut apo grejpfrut lëng, 2 vezë të ziera, çaj ose kafe.

Dreka: një gjysmë grejpfrut, 50 g djathë me yndyrë.

Darka: një gjysmë grejpfrut, peshk i zier ose i pjekur në skarë (200g), një sallatë me perimet jeshile me lëng limoni, vaj ulliri, një copë bukë të zezë.

Mëngjesi: një gjysmë grejpfrut, 2 lugë muesli me rrush të thatë, arra (me përjashtim kikirikë) me shtimin e ulët-yndyrë kos (4 lugë).

Dreka: një gjysmë grejpfrut, një filxhan supë perimesh.

Darka: një gjysmë grejpfrut, 200 g mishe pule te gatuar, 2 domate të pjekura, çaj.

Mëngjesi: një gjysmë grejpfrut, vezë të ziera, një gotë me lëng domate, çaj me limon.

Dreka: një gjysmë grejpfrut, një sallatë me karrota dhe perimet jeshile (kastravec, marule, brokoli, speca, selino) me lëng limoni, vaj ulliri, një copë bukë të zezë.

Darka: një gjysmë grejpfrut, të ziera ose perime te ziera ne avull (me përjashtim të patate dhe misër) në 400 g çaj.

Mëngjesi: sallatë frutash (grejpfrut, portokall, mollë), kafe ose çaj.

Dreka: një gjysmë grejpfrut, një patate e madhe e pjekur dhe sallatë me lakër (200 g).

Darka: një gjysmë grejpfrut, mishe viçi i zier (200 g) ose pule (250 g), ose peshk (250g), domate tevpjekura dhe lenge domate.

Dita 6 dhe 7

Përsëriteni ndonjë nga ditët e mëparshme.

Mes të ngrënies ju mund të hani një mollë apo kos pije.

Një herë në ditë është e lejuar për të pirë çaj me një lugë çaji mjaltë.

Pas darke ju mund të hani vetëm grejpfrut.


Fjalet kyqe : diet  ditor  grejfrut  humbur  peshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ajrokrem të shtëpisë
Ja si të dalloni nëse me të vërtetë është bukë e zezë,
Muffinsa me mascarpone