Një picë shumë e veçant
Një picë shumë e veçant

Një picë shumë e veçant

Kuzhint.com

Perbersit per brumin:

1 filxhan (250 ml) ujë të nxehtë,

2 lugë maja të thatë e 1 pakos,

1 lugë gjelle mjaltë ose sheqer,

2 luge cajit kripë,

2 lugë vaj ulliri,

3 gota miellë,

Per mbushje:

2 lugë gjalpë i shkrirë,

2 hudhër tecopëtuara imët,

200 gr lloj djathi ose kashkavall,

120 g mocarela integruar,

Pergaditja:

Në një tas të madh përzierje majen, mjaltë, sheqer dhe ujë të nxehtë.

Mixsojm mirë dhe lëmë për 10-15 minuta te pushoje që maja te fryhet.

Pastaj shtoni kripë, vaj dhe gjysmë miell dhe përzierje tërësisht të gjithë.

Pasi të keni ndërhyrë gjysmën e miellit, pjesa tjetër Plotësoj pjesë-pjesë deri në brumë te dëshiruar.

Kur ju bëni një brumë të tillë, gatuaj atë për rreth gjashtë minuta, kjo është shumë e rëndësishme që të mos kaloni këtë pjesë pa e ngjeshur mire brumin.

Kur ju gatuni si duhet ateher e mbeshtjellni me nje qese te kuzhines dhe e leni te pushoj 1-2 ore dhe pas kesaj brumin e tholloni me nje pic dhe siper e sperkasni me gjalpe e vendosni ne leter kuzhine ne nje tepsi te madhe dhe sier ia hedhni kashkavallin dhe hudhrat e coptuara ndersa djathin mocarella e coptojme me thike dhe ia hedhim siper duke i hedhur edhe pak krip, pica eshte gati.

Ju befte mrie.


Fjalet kyqe : brumera  pice  vecant  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tavë me spinaq
Torte të vogla me çokolladë
Aknet