Një ndërgjegjie e vrarë në mbeturina
Një ndërgjegjie e vrarë në mbeturina

Një ndërgjegjie e vrarë në mbeturina

Kuzhint.com

Jeta politike duket se ka marr vemendje aq te madhe dhe shoqeria ka harruar se pak metra larg institucioneve, ka njerez qe vdesin urie, pertojne dhune sistematike, ballafaqohen me semundje te renda e eka jo tjeter.

Nje foshnje e pa jete eshte gjetur dje ne deponine regjionale te mbeturinave ne fshatin Koshtove.

Lidhur me kete rast, janearrestuar nene e bije, te cilat dyshohen se ne bashkeveprim e kane privuar nga jeta foshnjen e porsalindur nga e dyshuara e pare SH.

H. e me pas trupin e pajete te foshnjes e kan hedhur ne nje kontejner mbeturinash ne Vushtrri, nga ku trupi i viktimes ishte bartur me mbeturina nedeponi.

Ironike nje foshnje e vdekur, eshte bartur me kamion mbeturinash nga Vushtrria ne Mitrovice, deri ne momentin kur eshtegjetur nga punetoret.

Dite me pare, nga bashkeshorti i saj, u vra mizorisht me thike zonja Z.

Vrasjen e kreu, hiq me pak se bashkeshorti i saj.

Historia me epilog vrasjen, kishte filluar qysh kur Zejnepja ishte martuar, pasi i ashtuquajturi, e dajake, nuk i ishte ndare kurre

Ne Terpeze te Vitise, vellai vrau motren e tij! Ndonese organet e rendit e kane quajtur si vrasje aksidentale, vet prania e armes ne shtepi, nuk tregon shenja te nje familjeje te qete Qendresa, e cila u privua nga jeta, nga i vellai, i kishte vetem 14 vjeq, derisa ky fakt nuk e kishte penguar as ate, as familjen e saj qe te martohej.

Ne fakt, martesat e hershme, jane bere te aq te shpeshta, saqe hidhet poshteraporti i publikuar dite me pare, se ne Kosove vajzat e pamartuara deri ne moshen 25 vjeqare, gati qind per qind jane te virgjera.

Keto statistika nuk flasin thuajse asgje per jeten e shume vajzave te cilat ne moshen e mitur lidhin martesa, lindin femije dhe krijojn familje dhe shume prej tyre, perjetojne dhune sistematike nga bashkeshortet e tyre.

E gjithe kjo tragjedi qe po i ndodhe grave dhe shoqeris ne pergjithesi, per emerues te perbashket ka edukaten seksuale, e cila mungon dhe vazhdon te mbetet prej temave qe konsiderohen te paprekshme e fatkeqesisht edhe te turpshme..

E derisa kjo teme vazhdon te mbetet tabu, ne Kosove do te vazhdojme te kemi, foshnje e gra te privuara nga jeta, dhune familjare here ne mengjes e here ne mbremje, e qka jo tjeter.. /Bota Sot/Mimoza Lakna


Fjalet kyqe : keshilla  ndergjegjja  vrare  mbeturina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Buke Franceze
Mishë pule me rizoto dhe brokoli
Torte shtresore me krem