Ngjyra e lëkurës na tregon për problemet shëndetësore
Ngjyra e lëkurës na tregon për problemet shëndetësore

Ngjyra e lëkurës na tregon për problemet shëndetësore

Kuzhint.com

Këto ngjyra mund të paraqiten në flokë, sy, buzë dhe thonjtë.

Lëkura normale dhe e shëndoshë është e pastër, e njëtrajtshme, lehtë e shndritshme.

Nëse është ndryshe, do të thotë që është në prag të ndonjë sëmundjeje.

Lëkura e bukur është rezultat i ushqimit me sasi të duhur dhe sasisë optimale të ujit në trup.

Ngjyra e kuqe

Tregon në konsumimin e yndyrave dhe ushqimit të fortë, e pasur me sheqer, mëlmesa, stimulues dhe alkool.

Lëkura e kuqe tregon edhe që kapilarët e gjakut janë të zgjeruar, por ekziston mundësia e të sëmurit nga mushkëritë dhe organet e frymëmarrjes.

Ngjyra e verdhëZbulon që konsumoni më shumë se duhet vezë, mish dhe karota.

Kjo lëkurë tregon në problemet me idhcë, mëlçi dhe veshkë.

Ngjyra vjollcëBëhet kur konsumojmë shumë lëngje, ëmbël, ilaçe dhe kemikale (aditivë).

Mund të paraqiten problem me zorrë, tretje dhe hormone.

Ngjyra e bardhëPërmban më shumë konsumim të produkteve të mishit, të pasura me yndyrë dhe kripë.

Referohet në ngushtimin e enëve të gjakut, sëmundjet e mëlqisë dhe gjëndrave limfatike.

Ngjyra e kaltërËshtë rezultat i kripës së tepërt, sheqerit, alkoolit dhe të gjitha llojeve tjera të stimuluesve.

Më shpesh mund të haset tek alkoolistët.

Ajo tregon kah sëmundja e mëlçisë, organeve të tretjes dhe pankreasit.

Ngjyra jeshileDrejtohet kah kemikaliet dhe ilaçet.

Mund të jetë shenjë e zhvillimit të cistës, tumorit dhe kancerit.


Fjalet kyqe : keshilla  ngjyra  lekures  paralajmeron  problemet  shendetesore  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pancerota (petulla)
Si të kemi më shumë qumësht gjiri
Biskotat e mbretit (te pa pjekura)