Musake me patate
Musake me patate

Musake me patate

Kuzhint.com

Perberesit per mbushjen:

 • Patate 250gr
 • qepe 15gr
 • 500 gr mishe i bluar
 • 300 ml salce e domateve
 • Krip, piper i zi, piper i kuq, vegete, rigon
 • 50 ml vaj
 • 500 gr djath kackaval

Pergaditja:

Qerohen patatet dhe vihet per te zier, por jo plotesisht, hiqen nga zjarri dhe priten ne rrethore.

Perberesit per salcen beshamel:

 • 500 ml qumesht
 • 2 luge miell
 • Krip, piper i zi, veget
 • 150 gr margarin

Pergaditja:

Per mbushjen marrit mishin dhe e kaverdisim mire ne yndyre dhe i shtohen melmesat te gjitha dhe ne fund i shtohet salca e domateve.

Pasi e merr edhe nje vale largohet nga zjarri.

Per salcen beshamel qitet ne nje tigan margarina dhe pasi te shkrihet mire qitet mielli dhe perzihet derisa te ndryshoj ngjyren pak dhe ne fund i shtohet mielli duke e perzier vazhdimisht.

Pastaj ner fund fare i shtohen melmesat.

Pasi trashet pak e largojme nga zjarri.

Marrim patatet e prera ku i kemi dhen nje val me uje dhe i renditim ne tepsine e lyer me vaj e qesim renin e pare pastaj qesim mbi nga mbushja me mish dhe permbi grijme kackavall ne rende dhe pastaj nga salaca beshamel, pastaj rendi tjeter dhe mbi te mbushja me mish, kackavalli e pastaj salca beshamel e keshtu mbulohen me mish dhe salce derisa te hargjohet masa vetem se duhet qe shtresa e fundit te jete me patate dhe salce.

Ne fund fare e qesim nje sasi me te madhe te kackavallit dhe e fusim ne furre te nxehte 200 grade deri sa te piqet.

Servohet e nxehtl

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  musaka  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

kifle te mbushura ( Te gatuara nga Lola Demi)
Torte me molla
Byrekё me domate ,spinaqё dhe djathё