Musakë me spinaqë
Musakë me spinaqë

Musakë me spinaqë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 gr spinaq, 1 qepë, 4 patate, 2 specate kuq, 3-4 lugë vaj, 150 gr djathë te integruar. Për salcë béchamel; 1 lugë gjelle gjalpë, 2 gota me qumësht 1 lugë gjelle miell i ashpër, Kripë, Piper.

Pregaditja e recetës :

Ne fillim i qerojm patate dhe i prejm ne feta me formë të rrumbullakët, dhe i ziejm ne ujë të vluar për 5-7 min. pastaj bejm kullimin e patateve nga uji qe kemi zier.

Pastaj e prejm qepën që ti kaverdisim pak me vaj.

Shtojm ujë ne tigan tek qepet dhe eqesim qe te ziejm edhe spinaqin e copëtuar derisa te zbutet.

Për salcë béchamel, shkrihet gjalpë në një tigan, pastaj e shtojmm mielle dhe e kaverdisim pak.

Shtojm qumështin, tek milli ne tigan dhe me lëvizje të shpejtë e perziejm derisa te trashet qe mos te ngjitet.

Pastaj e largojm nga të nxehtit, dhe i shtojmi kripë dhe piper.

Me pas marrim nje tepsi 21 me 21 cm vendosim gjysmën e patate pastaj siper ia qesim specat e prera ne feta dhe siper tyre ia qesim edhe gjysmën e spinaqit te ferguar.

Gjysma e salcës béchamel vendoset mbi spinaq dhe gjysma nga djathi i prer ne rende,

Shtroj përbërësit e mbetur në të njëjtën mënyrë sikurse i kemi vendos me par,

Pasi te perfundojm me renditjen e perberseve tepsin e mbulojm me letër alumini dhe e vendosim në furrë 200 grad për 20 minuta, derisa të merr ngjyrë te arte.

Nga;kevserinmutfagi. com


Fjalet kyqe : gjellera  musak  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me banane dhe qokollad
Qofte të vogla me arra dhe mish të grirë
Ja se si të shkrini mishin në mënyrë të shpejtë