Musak nga tegatuajm
Musak nga tegatuajm

Musak nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit per 6 persona:

300 gr mish i grir,

1 spec jeshil,

Një qepë,

4 vezë, piper të kuqë,

Piper të zi,

Dy domate,

Nje kg patate,

Vaj per kaverdisje,

300 ml qumesht,

Erza te ndryshme,

Pergaditja:

Në një tigan fergojme qepen me karrote dhe specin jeshil me vaj pastaj shtojme mishin domaten dhe erzat e ndryshme pasi te fergohen mire marrim qerojm patate dhe i pastrojme mirë dhe i presim të rumbullake.

Marrim pastaj nje tave qelqi dhe i rendisim ne fillim patate pastaj hedhim mishim dhe keshtu me radh deri sa te perfundoj hargji.

Ne fund marrim qumeshtin dhe ne te thejm 4 veze dhe i hedhim erza i tundim mire dhe e hedhim ne taven me patate e mbulojme me leter alumini dhe e fusim ne furre per 60 min ne tem 220 grad.

Ne fund ia largojm letren fhe e fusim prap ne furrë vetem sa te skuqet siper.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : gjellera  musak  sipas  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Deshironi dhëmbë më të bardhë shtoni qumësht në çaj
Supë me kungull dhe qiqra
Kungull i njome dhe domate te mbushura me peshk tuna