Musak me salc beshamel
Musak me salc beshamel

Musak me salc beshamel

Kuzhint.com

Perbersit: Patate sipas nevojes 2 qepë 1 karot 1 spec jeshile 1 spec te kuq 2 domate te kuqe Piper i kuq 400 gr mish i grirë Kripë Piberi zi 3 vezë Melmesa sipas shijes 300 gran djathe kaqkaval ne rende Për salcë béchamel; 1 lugë gjelle gjalpë, 2 gota qumësht 1 lugë gjelle miell i ashpër, Kripë, Piper. Përgatitja: Qerojm patate dhe i prejm ne feta me formë të rrumbullakët, dhe i ziejm ne ujë të vluar për 5-7 min. pastaj bejm kullimin e patateve nga uji qe i kemi zier Nënje tigan me vaj të nxehtë, skuqni dy qepët, 1 karot, 1 spec jeshile, 1 spec te kuq dhe 2 domate te kuqe shtoni edhe pak piper të kuq, mishin e grirë, vazhdoni me skuqjen edhe për pak kohë e më pas hidhni melmesa piber te zi dhe pak kripë i mbulojm me kapak dhe i lem qe te zihen pak. Salca béchamel; Për salcë béchamel, shkrihet gjalpë në një tigan, pastaj e shtojmm miell dhe e kaverdisim, Shtojm qumështin, tek milli dhe me lëvizje të shpejtë e perziejm derisa te trashet, Hiq nga të nxehtit, dhe i shtoni kripë dhe piper, Ne nje tepsi vendosim gjysmën e patate pastaj siper ia qesim nje pjes te mases me mishe siper tyre ia qesim edhe gjysmën nga salcë béchamel mbi salcen qesim edhe nga gjysma e djathit ne rende, Shtroj përbërësit e mbetur në të njëjtën mënyrë sikurse i kemi vendosem me pare ne te njejten menyr, Tepsin e mbulojm me letër alumini dhe e pjekim në furrë 180 shkallë për 20 minuta, pastaj ia hekim folin dhe e leme derisa të merr ngjyrë te arte


Fjalet kyqe : gjellera  musak  salc  beshamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Kjo bime mund ta vrase nje femije per me pak se 15 minuta!!!!
Pogaqe me djathe
Pite me qepë ,djathë (gjizë) dhe spinaqë