Mufinsa me molle ne forme trendafili
Mufinsa me molle ne forme trendafili

Mufinsa me molle ne forme trendafili

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 luge recel kajsie per lyerje, 2 luge uje, 1 pako brum i gatshem sfoliat, Cannele per sperkatje, Sheqer pluhur, 1 limon vetem lengun, 3 molla te embela

Pregaditja e recetës :

Ne fillim i prejm mollat ne feta te Holla dhe i vendosim ne lengun e limonit ne nje en per 3 minuta. pastaj recelin me nje en te vogel e tretim me 2 luge uje.

Marrim peten dhe e shtrim me tollojs pastaj e prejm ne shirita te barabart nga 6 cm dhe qdo shirit se pari e lyejm me reqel pastaj i renditim mollat ku siper tyre i hedhim edhe kanell pastaj bejm mbeshtjelljen e tyre duke i vendosur ne tepsi me forma te mufinsave dhe i pjekim ne temperatur 200 grad.

Pasi te pjeken mund ti sperkateni me sheqer pluhur sipas deshires.

Ju befshin mire nese i pergaditeni.

Receta eshte e jona ndersa foto e Gezime Nuhiu.


Fjalet kyqe : embelsira  mufinsa  molle  forme  trendafili  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona me proshute,ajvare dhe salce ajke (Panna)
Torte me limon dhe puding
Mufinsa me djathe dhe susam