Mufinsa me  kokos
Mufinsa me kokos

Mufinsa me kokos

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 ml. qumësht, 10 lugë sheqer, 50 gr. puter ose gjalp, 10 lugë miell misri , 2 Sheqer vanilje, 200 gr. miell kokosit, 2 lugë vaj, 100 gr. çokollatë per dekorim

Pregaditja e recetës :

Vlojme sheqerin, qumështin dhe gjalpën.

Hedhim gradualisht nga 1 luge me miell duke e perzier deri sa masa te trashet si puding ne zjarr te vogel e largojme nga nxehtesia dhe i shtjme sheqer vaniljen dhe mielli kokosi vazhdimisht duke e perzire. e leme te ftohet. shkrijme edhe cokoladen e bardhe dhe ia hedhim perberjes deri sa te perzihet mire e mire dhe e fusim ne frigorifer.

Marrim nje lluge te thelle te rummbullaket dhe bejme toptha akullores dhe i rendisim ne letra dekorative dhe i hedhim cokolad te zez per dekorim. ju befte mire...


Fjalet kyqe : embelsira  topa  kokosi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pije e përgatitur në shtëpi për të humbur peshë
Mufinsa me molle ne forme trendafili
Bukë me karamel