Mufinsa me gjalpë kikiriku.
Mufinsa me gjalpë kikiriku.

Mufinsa me gjalpë kikiriku.

Kuzhint.com

Perberst per mufinsat mekikirik:

1 luge te gjelles sheqer,

2 luge te mesme sheqer vanilje,

2 deri ne 4 luge qumesht,

1/2 gjalp ne temperatur te dhomes. ,

2 luge te mesme kakao,

5 luge te gjelles miell,

cokolad te shkire per dekor,

Perbersit per gjalpin:

2 gota kikirike te qeruar,

4 lug gjelle vaj,

3lug gjelle mjalte,

hidhen kikiriket ne mix e perimeve,

perzihen derisa behen brume,

hidhet vaj e mjalti perzieh perseri, dhe,

ja ku u be gjalpi i kikirikeve,

Pergaditja: Marrim nje ene te thelle dhe ne te thyem vezet se basgu me sheqerin dhe sheqer vaniljen dhe i rrahim deri sa te

shkumohet ne anen tjeter hedhim kakon dhe gjalpin dhe vazhdojme i perziejm deri sa amsa bashkohet dhe ia hedhim

miellin me peciven dhe 4 luge qumesht dhe pasi masa te jete gati sa te hidhet me luge ne tepsi ateher ne nje tepsi me

forma te mufins i hedhim te lyera me gjalpe dhe i pjekim ne tem 180 grad pasi te piqen i largojme dhe me nje fishek i

hedhim gjalp kikiriku duke i hedhur ne mes nga 1 luge te mesme cokolad te shkrir dhe duke e dekoruar me sheqer cokolad.

Embelsira sherbehet e ftoft.


Fjalet kyqe : embelsira  mufinsa  gjalp  kikiriku  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sheqerpare turke nga Ledion Stars
Si te përgaditni qajin e xhenxhefilit  si dhe dobit e tij (mendimi i shume miqve )
Gurabija (biskota) me shije