Mufinsa me djathe dhe susam
Mufinsa me djathe dhe susam

Mufinsa me djathe dhe susam

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 vezë, 400 gr. djathë (të fortë), 200 ml. jogurt ose kos, 150 ml. vaj, 18 lugë të supës miell, 1 pecivë (baking powder), Pak kripë (nëse djathi është i kriposur mjaft atëherë s’ka nevojë kripë fare), 50 gr. susam (përpërsipër)

Pregaditja e recetës :

Së pari i tundim vezët me tel kuzhine, mandej shtojmë jogurtin dhe vajin, i përziejmë pak dhe shtojmë miellin, kripën dhe pecivën.

Përziejmë deri sa masa të bëhet homogjene dhe krejt në fund shtojmë djathin e grimcuar.

I mbushim kallapët e mafinave, ia hedhim susamin përsipër dhe i pjekim në 180-200 gradë celsius për 30-40 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  mufinsa  djathe  susam  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Një picë e shijshme me perime
A E DINI SE CILI ËSHTË “SEKRETI” QË FSHIHET PAS RIGONIT?
Gurabija (biskota) të mbushura me kumbulla