Mufinsa dy ngjyrshe me form lule
Mufinsa dy ngjyrshe me form lule

Mufinsa dy ngjyrshe me form lule

Kuzhint.com

Perberesite:

600gr Mielle, 12 gr Kripe, 30 gr Maja (kfasac), 70 gr Buter, 200 gr Qumesht,

Per brumin ngjyre te kafe ju duhen keta perberes shtese:

14 gr Kakao, 20 ml Qumesht,

PERGADITJA:

Nga perberesite e me siperme bejme brumin dhe ne fund te ngjeshjes ia qesim buterin.

Gjysmen e brumit e mbulojme me folie te tejdukshme ndersa tek brumi tjeter ia shtojme kakaon e perzier me qumeshtin.

Pasi te i tehollojme brumat duhet 60 minuta te qendrojne ne frigorifere.

Per ecurin e me tutjeshme shikoni foton.

Kur te arrini tek foto e 3 brumi duhet 75 minuta te pushojme per te arritur dyfishin e mases qe e ka.

Te pjeken ne temperatur 230 Grad per 8-10 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  ngjyrshe  forma  rose  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishë pule me makarona dhe perime nga tegatuajm.
Cambella
Embelsir zebra nga Mira