Mufins të mbushur
Mufins të mbushur

Mufins të mbushur

Kuzhint.com

Perberesit per kekun;

10 luge qumesht,

10 luge vaj,

10 luge sheqer,

1 lug kakao,

10 lug miellë,

1pako peciv.

Pergaditja;

Rrahim nezet me sheqer derisate dyfishohet mas dhe ne te shtojl te gjithe perbersit tjer nje nga nje dhe e perziejm me tel kuzhineqe moa te na bjer masa

Perberesit per bombica:

450 gr keksa te bluar,

200 gr margarine,

5 lug gjelle kakao,

300 ml qumesht,

100 gr sheqer,

100 gr Cokolate,

100-200 gr Kokos,

2-4 Banane.

Se pari ne një ene te thelle i qesim keksat e bluar.

E shkrim margarinin dhe e hedhim ne enen me keksa dhe i perzim mire.

Pastaj ia hedhim kakaon dhe sheqerin dhe i perzim perseri.

Ia shtojme edhe vezen dhe qumeshtin dhe i perzim derisa te formohet një mase homogjene.

Formojm toptha duke ia vendosur ne mes nga nje cqokollad te rrumbullaket blehen te gatshme ne market(shih foton) dhe i mbeshtjellim. pastaj qesim nga masa e pregaditur ne vendet per mufnsavendosim bombicat e gatuaradhe prap e mbulojm me masen tjeter ne te gjitha vrimat.

Pjekim ne furr ne temperatur 180 grad dhe i lem qe te ftohen dhe me pas i dekorojm me krem vanije te pregaditur me par sipas udhezimeve qe shkruan ne pako.

Per me pas me te kjart shikone foton.

Ju beft mire!

Receta eshte nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  mufins  mbushur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle piramid e mbushur
Kepurdha te mbushura si dhe patate ne furrë
Poqa me sheqer