Mufins me arra kokosi dhe çokollatë
Mufins me arra kokosi dhe çokollatë

Mufins me arra kokosi dhe çokollatë

Kuzhint.com

Përbërësit për 20 copë: 250 g miell 2 lugë çaji sheqer pluhur 1/2 lugë çaji sodë buke 4 lugë gjelle kakao 1 vezë 120 g sheqer 80 g margarinë 3 lugë kos 100 g djathë krem 100 g arra kokosi 2 lugë pluhur vaniljeje 100 g çokolatë kuzhine 2 lugë qumësht

Përgatitja: Fillimisht përziejmë miellin me sheqerin pluhur, vaniljen dhe sodën.

Në një enë tjetër përziejmë vezën me sheqer pastaj i shtojmë kokosin dhe margarinën.

I bashkojmë të dyja përzierjet bashkë dhe i përziejmë mirë.

Djathin krem, sheqerin, vaniljen dhe kokosin i përziejmë për rreth 5 minuta.

Nga kjo masë formojmë 20 toptha të vegjël.

I pjekim në temperaturë 180 gradë rreth 25 minuta.

Kur të ftohen i lyejmë me çokollatën e shkrirë u hedhim përsipër kokosin.


Fjalet kyqe : embelsira  muffins  arra  kokosi  qokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pjepri lufton stresin
Pogaçe me djathe te bardhe
Biskota me gjizë