Mufins me çokolate
Mufins me çokolate

Mufins me çokolate

Kuzhint.com

Perberesit per 14 cope:

  • 2 Ve100 ml Vaj200 ml Qumesht200 gr Miell115 gr Sheqer25 gr KakaoNje pako sheqer vanilleNje pako pecive ( bakin, fryres per embelsira)100 gr Cokolate per gatime e coptuar ne copa te vogla
  • Per dekorimin e muffins-ave ju duhet sheqer pluhur si dhe cokolate e shkrire

Pergaditja:

Bashkojme ne nje ene miellin, sheqerin, kakaon, peciven dhe sheqer vanillen.

Ne nje ene tjeter bashkojme vezet, vajin, qumeshtin.

Rrahim masen me mikser pastaj ia shtojme miellin e perzier me perberesit e tjere.

Masa duhet te rrahet mire me mikser deri sa te bashkohen perberesit dhe krejt ne fund ia hedhim cokolaten e coptuar. Marrim nje tepsi per muffins i vendosim ne secilen vrim format per muffins dhe i mbushim secilen deri ne gjysem.

Te pjeken ne temperatur 170 Grad 20 minuta. Dekorin spari e bejme me cokolaten e shkrire pastaj e sperkasim siper me sheqer pluhur.

Embelsire e pergaditur nga TeGatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  muffins  cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Hudhrat e mbira përmbajnë akoma më shumë antioksidantë. Mos i hidhni
Kriposu-Terapia e fundit për kujdesin e lëkurës
Biskota amerikane me çokollatë