Muffinsa të shijshm me krem dhe arra
Muffinsa të shijshm me krem dhe arra

Muffinsa të shijshm me krem dhe arra

Kuzhint.com

Perbersit;

4 filxhan të kafes sheqer,

2 filxhan të kafes vaj,

2 filxhan të kafes me kos,

6-8 filxhan të kafes me miellë,

1 pako peciv,

4 vezë, arra ose lejthi te shtypura.

Pergaditja;

Ne nje tas qesim vezet, sheqerin dhe vajin dhe i perziejme mire me mixer, pastaj shtojme kosin kafen i perziejme dhe me pas arrat e coptuara, miellin dhe peciven derisa te behet brum as i bute as i forte.

Me pas merni kallupat e letrave per pop kekë (gjenden kudo neper markete) dhe mbushini me brumin qe pergatitet.

Piqini ne furre te ngrohur me pare me 180 grade.

Per ta kuptuar nese jane pjekur apo jo me nje kunj dhembesh shpojini dhe nese kunji del i paster(pa brum)dmth qe jane gati ose shtypini pak me gisht lart dhe nese fryhet perseri dhe behet top dmth qe jane gati.

Lart mund ti dekoroni me krem vanilje te pregaditur sipas udhezimeve qe shkruan ne pako si dhe me lejthni ose arra te coptuara dhe mjalte.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  lajthi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte Vanileje
Antipastë me djathë
Bakllavë me vishnje