Muffinsa me ajke
Muffinsa me ajke

Muffinsa me ajke

Kuzhint.com

Perberesit per 10-12 cope:

110 gr Miellë,

Gjysem luge qaji pecive,

Gjysem luge qaji sode buke,

1 Luge gjelle kakao,

120 gr Gjalp,

110 gr Sheqer ngjyre kafeje,

3 Luge qaji pluhur kafeje,

Per dekorin ju duhen keta perberes:

300 ml Ajke,

1 Pako sheqer vanille,

2 Luge gjelle sheqer pluhur,

3 Luge gjelle kakao,

Pergaditja per brumin:

Mbulojme tepsin per muffins me format per muffins nga letra.

Nxehim furren ne 180 Grad.

Ne nje ene bashkojme miellin, peciven, soden dhe kakaon.

Ne nje ene tjeter hedhim gjalpin dhe sheqerin e i rrahim me mikser per 5 minuta pastaj ia shtojme vezet duke e rrahur masen vazhdimisht me mikser dhe ne fund ia shtojme perzierjen me miellin.

Mbushim me brumin vetem 3/4 e formes se muffins.

I vendosim ne furre te pjeken per 20-30 minuta ne temperatur 180 Grad.

Per dekorin rrahim ajken me sheqer vanillen dhe sheqer pluhurin.

Pastaj mbushim shiringun dhe siper seciles muffins(te jene te ftohura mire) bejme forme kurore dhe ne fund e pluhurosim me pak sheqer pluhur.

kuchen-hit. de


Fjalet kyqe : embelsira  choco  muffins  ajke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Receta e ditës | Ëmbëlsirë me portokall
Gjemë prej kumbullave nga Bardhe Buçaj
Torte me qokollad